Choď na obsah Choď na menu
 


 

Obrázok Mačky človeka odjakživa fascinovali. Sú krásne a elegantné, ako domáce zvieratá prítulné i keď si vždy zachovávajú svoju nezávislú povahu a individualitu. pre mnohých ľudí sú nepostrádateľnou súčasťou rodiny - mačka proste k domu patrí. Avšak aj mačacieho spoločníka možno chovať v byte. Predkom mačky domácej je africká mačka plavá. Je možné, že domáce európske mačky majú i niečo málo z omnoho horšie skrotiteľnej európskej mačky divokej, ale rozhodne nie je ich hlavným predkom. K zdomácneniu mačky plavej došlo už v starom Egypte, niekedy medzi štvrtým až druhým tisícročím pred naším letopočtom. Do údolia Nílu sa divoké mačky sťahovali za hojným výskytom hlodavcov, ľudia ich skoro začali využívať aj k ochrane svojích vlatsných sýpok a obydlí, čo bola spolupráca obojstranne výhodná. Takto teda ďalšia generácia mačiek zostávala už verná miestu a časom zdomácneli. Mačky dokázali vyhrabávať aj vajcia obávaných krokodýlov, takže sa tešili značnej obľube a vážnosti - boli považované za sväté zvieratá a po smrti niekedy dokonca aj mumifikované. V piatom storočí pred naším letopočtom sa mačky dostali do Ázie a južnej Európy na ľodiach Féničanov. Do strednej Európy priniesli mačky až križiacke výpravy okolo desiateho storočia.

Čeľaď mačkovité (Felidae): Mačkovité šelmy sa delia na dve hlavné skupiny a to najmä podľa veľkosti. Do prvej skupiny patria veľké druhy ako sú tigre, leopardy a levy. Do druhej skupiny patria pumy, rysy a mnohé druhy malých divých mačiek aj mačka domáca. Existuje spolu 37 druhov mačiek. Zvyčajne sa plemená delia na dve základné skupiny a to na plemená dlhosrsté a krátkosrsté. Dlhosrsté mačky sú známe ako mačky perzské a angorské. Krátkosrsté mačky sa delia na mačky domáce krátkosrsté a rôzne cudzie plemená. Najznámejšou krátkosrstou mačkou je siamská mačka, ktorá je aj najpopulárnejším výstavným druhom. Bezchvostú mačku manx ľahko poznať podľa toho, že jej chýba chvost, ponáša sa na králika tvarom tela aj srsťou. Zvyčajne sú zlostné a nezávislé, ale dobre sa dajú chovať.

Symbol mačky
Mačka symbolizuje nehu,prítulnosť a lásku, ale aj nenávisť,faloš a spojenie s temnými mocnosťami pekla. Kolíše medzi dobrými a zlými znameniami - v Japonsku je napríklad nositeľom zlých podôb a može vraj zabiť ženu a prijať jej tvár.Budhisti zasa tvrdia ,že len mačka a zmija prijala smrť Budhu bez ľútosti. V Kambodži sa mačka dodnes prenáša v prútenej klietke z domu do domu a jej mraučanie má privolať blahodárný dážď. V stredoveku sa týmto malým šelmám nevodilo dobre- pre čiernu farbu a zelené oči ich spájali s bosorkami a diablom , upáľovali ich. Dodnes pretrvávaju povery ,že mačacia koža oslobodzuje od kliatby a jej slezina zastavuje ženskú menštruáciu. V Perzii veria ,že ten ,kto týra čiernu mačku, vystavuje sa nebezpečenstvu znepriatelenia sa s vlastným "hemzadom" ( duch ,ktorý sa vraj narodí spolu s človekom, aby mu robil spoločníka). Nuž, ktovie ,ako to v skutočnosti je...